Vítejte na workshopu.

O workshopu

VideoHunter@MFF je workshop spojující popularizační přednášky z oblasti inteligentního vyhledávání v audio-vizuálních datech a soutěž týmů ve vyhledávání ve videu pomocí nástroje vyvíjeného na MFF. Soutěžní část je inspirovaná prestižní mezinárodní kampaní Video Browser Showdown Video Browser Showdown (viz foto nahoře nebo vpravo video záznam přímo ze soutěže). První tři místa v soutěži jsou odměněna finančně (celkem 10.000 Kč).

Pro ilustraci zadání soutěžního úkolu si představte kolekci všech epizod seriálu The Simpsons (cca 700 epizod, 256 hodin), ve které máte vyhledat všechny scény, kdy Homerovi něco spadne na hlavu. A máte na to pouze 5 minut! :-)

Homer

Pro koho je workshop určen?

Workshop se nechce zaměřovat pouze na tradiční cílové skupiny s matematicko-informatickým nadáním, naopak, jeho cílem je zaujmout také studenty, pro které byla zatím informatika příliš vzdálená, technická, nezajímavá nebo obtížná. Těm chceme ukázat, že informatika může být velmi zábavná a fascinující. Cílíme především na starší středoškoláky (maturanty) a mladší VŠ studenty, nicméně účast není nijak omezena. Aktivity workshopu budou probíhat v češtině, znalost angličtiny je však výhodou.

Proč se workshopu zúčastnit?

Umělá inteligence dnes válcuje svět, stejně jako industrializace změnila svět v 19. století. Spousta dnešních profesí v horizontu 10-20 let zanikne. Nebude se přitom jednat pouze o nekvalifikované pozice dělníků na linkách v montovnách, ale také třeba o některé dnes lukrativní pozice manažerů, právníků, laborantů, programátorů či lékařů. Proč? Protože všude, kde je v práci rutina, nejen fyzická, tam lze nasadit roboty (resp. inteligentní programy). Která zaměstnání tedy přežijí? To dnes nelze přesně říct, ale klíčová bude právě snadná nahraditelnost rutiny. Přežijí tedy jednak zaměstnání, která by bylo příliš drahé nebo nevhodné nahradit roboty (např. hodinový manžel, pečovatel), anebo naopak natolik kreativní profese, na které umělá inteligence nebude stačit. Třeba taky vědci a vývojáři v umělé inteligenci. Na workshopu budou zájemci seznámeni s některými principy umělé inteligence pro počítačové vidění, resp. vyhledávání ve videu. V širším kontextu se účastníci dozvědí o místě umělé inteligence v rámci informatiky a naopak. Věříme, že tento workshop pomůže zájemcům v orientaci při výběru vysokoškolského studia, zejména těm, kteří uvažují o oborech informatických.

Program workshopu

8:30 - 9:00
Prezence na místě.
9:00 - 9:30
Informatika a umělá inteligence (Tomáš Skopal, MFF UK).
9:30 - 10:00
Interaktivní hledání ve videu (Jakub Lokoč, MFF UK).
10:15 - 11:30
Losování týmů a seznamování se s nástrojem pro hledání ve videu.
11:30 - 12:30
Občerstvení a networking.
12:30 - 13:30
Využití umělé inteligence pro hledání v multimediálních datech (Ondřej Chum, FEL ČVUT).
13:45 - 17:00
Soutěž hledání ve videu.
17:00 - 17:15
Vyhlášení výsledků.

Registrace a kontakt

Workshop se bude konat v budově informatické sekce MFF UK na Malostranském náměstí 25 v Praze. Pro registraci na workshop vyplňte prosím (závazně) následující formulář. Kapacita workshopu je omezena na 50 účastníků, takže včasná registrace je žádoucí.

Organizují RNDr. Jakub Lokoč, Ph.D. a prof. RNDr. Tomáš Skopal, Ph.D., SIRET research group, KSI MFF UK

Sponzorují Nadace RSJ a MFF UK, podporuje prg.ai